Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (39)
- (32)
- (1)
- (6)
- (21)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (55)
- (1)
- (8)
- (260)
- (1)
- (6)
- (37)
- (408)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (45)
- (3)
- (4)
- (315)
- (61)
- (5)
- (1)
- (17)
- (80)
- (1)
- (59)
- (19)
- (16)
- (16)
- (62)
- (3)
- (2)
- (3)
- (258)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (7)
- (68)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (55)
- (64)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (11)
- (1)
- (81)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (82)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (90)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (127)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (337)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (285)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
Corning™ Reusable Phenolic Screw Caps With Rubber Liners
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Specially formulated phenolic resin resists the effects of temperature and steam in autoclaving
| No. per Case | 144/Cs. |
|---|---|
| Material | Phenolic Resin |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Rubber Liner |
| Closure Material | Phenolic |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | T series solvent bottle |
| Product Type | Solvent Waste Cap |
| No. per Case | 1 Cs. |
| Material | PTFE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Wheaton™ White Polypropylene Caps with PTFE-Faced Foamed Polyethylene Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent for environmental samples, pharmaceuticals and diagnostic reagents
| For Use With (Equipment) | Glass bottle or vial |
|---|---|
| Color | White |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
Restek™ Mobi-Cap GL-45 Bottle Top Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient kits for easy mobile phase management
| Thread Size (Metric) | 78 mm |
|---|---|
| Neck Finish | 78 mm |
| Quantity | 1 Kit |
Fisherbrand™ White Polypropylene Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ White Polypropylene Caps include a clear writing surface for easy identification.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
Restek™ Mobi-Cap GL-45 Bottle Tops
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protect mobile phases from evaporation and contamination while also protecting the lab from harmful vapors
| Includes | Tubing Connector Nuts, Color-Sleeve Adaptors, and Ferrules |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | 1/4-28 |
| For Use With (Equipment) | GL-45 Threaded Bottles |
| Neck Finish | 78 mm |
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ Black Phenolic Screw-Thread Closures
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Highly resistant to temperature and steam during autoclaving
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Color | Black |
| Material | Phenolic Resin |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences DURAN™ Stirred Bottle Reactor, PP / PTFE / PEEK / Stainless Steel Contact surfaces
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Easy-to-use GL 45 lab bottle based reactor system with tubing connectors for use with magnetic stirrers.
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene,PTFE,PEEK,Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Simple, low cost, bioreactor; Simple continuous flow stirred reactor; Mixing liquids, samples or reagents; Photo-bioreactor |
DWK Life Sciences DURAN™ Replacement Parts for HPLC screw cap GL 45
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pressure and vacuum resistant bottle for HPLC applications.
Corning™ Black Phenolic Threaded Screw Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Resist effects of temperature and steam in autoclaving
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Phenolic Resin |
| Liner Material | Rubber |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Ultra-Ware Three Hole Delivery Caps ETFE Nut Plug 1/4 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used to Seal Ports with Flat Bottom 1/4 in.-28 Threads
DWK Life Sciences DURAN™ GL 18 pressure equalization set
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible GLS 80™ connection system for the use of semi-rigid hoses.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ HPLC Economy 3-Hole Ultra-Ware Cap Systems
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With plastic coating that blocks virtually all UV light up to 385 nm, preventing photodegradation of light sensitive mobile phases
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| No. per Case | 1 Cs. |
| Material | PTFE |
Corning™ GL45 Three-Hole Delivery Cap, Red High Temperature (180°C) PBT with PTFE liner
For use with 1/8 in. O.D. PTFE tubing
DWK Life Sciences Wheaton™ Black Phenolic Linerless Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With open top that provides access with syringes